Marek Duda

Z turystką związałem się podczas studiów historycznych o specjalności krajoznawczej na UMCS. Początkowo wybrałem przewodnictwo górskie. Ukończony w latach 2009 – 2011 kurs Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich oraz zdany egzamin państwowy pozwoliły mi uzyskać uprawnienia przewodnickie na teren Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Równolegle ukończyłem kurs pilocki i zacząłem pracować w charakterze pilota wycieczek i przewodnika bieszczadzkiego.

Doświadczenia zdobyte w lubelskich instytucjach turystycznych (praktyki w Informacji Turystycznej, staż w Muzeum Lubelskim na Zamku, praca w Piwnicy pod Fortuną) wkrótce zachęciły mnie do zapisania się na kurs przewodników lubelskich. W 2015 roku uzyskałem uprawnienia przewodnika po Lublinie i od tego momentu z ogromną radością praktykuję ten zawód.

Jako że na co dzień pracuję w Państwowym Muzeum na Majdanku, najbardziej skupiam się na historii Lublina w okresie okupacji niemieckiej. W trakcie studiów koncentrowałem się na wcześniejszej epoce, dlatego swoją pracę magisterską poświęciłem problemom opieki społecznej w Lublinie międzywojennym. Ponadto, bardzo interesują mnie dzieje lubelskich Żydów, a także historia lubelskich miejsc sakralnych. Oprowadzam w języku polskim i angielskim.

 Marek Duda: 504 043 570, marekduda.przewodnik@gmail.com

Podobne wpisy: